„Noragami” to japońskie anime opowiadające o przepięknej opowieści, która wiąże bogów, duchy i poszukiwanie sensu w jednym. W połączeniu z zachwycającymi animacjami, wzruszającymi momentami, trudnymi tematami oraz dynamicznymi bohaterami, ta seria rysuje się jako jedno z najbardziej oryginalnych i porywających dzieł anime.

„Noragami” skupia się na niecodziennym bogu imieniem Yato, który nie jest popularny ani powszechnie czczony, jak inne japońskie bóstwa. Pragnie posiadać własną świątynię i być wielbiony przez cały świat. Bóg Mniejszy Yato zarabia na życie, wykonując prace dorywcze za jedyne pięć jenów, w tym obchodzenie się z duchami i eliminowanie ich negatywnego wpływu na rzeczywistość.

Narracja skierowana jest głównie na relacje Yato z dwoma postaciami. Pierwsza, Hiyori Iki, to często zdenerwowana licealistka, która została uwiązana pomiędzy światem ludzi a światem duchów po incydencie z Yato. Druga, Yukine, to młody chłopiec, który staje się Shinki – broń i partner duchowy Yato.

Serdeczny i pełen humoru serial zostaje rzadko dotknięty przez poważne tematy o życiu, śmierci, zapomnieniu i sensei. Kreatywność w wykorzystaniu japońskiego folkloru i kosmologii jest urocza, a jednocześnie dostarcza nam, widzom, wiele do przemyślenia. Wśród wielu ciekawych motywów, „Noragami” daje nam perspektywę na to, co mogłoby poczuć bóstwo, które tematycznie jest związane z czymś, co jest powszechnie zapominane lub pomijane w społeczeństwie.

To, co naprawdę wyróżnia „Noragami” to niesamowita ilość pracy włożona w rozwijanie emocjonalnych więzi pomiędzy głównymi postaciami. Pomimo ich dziwacznej sytuacji, Yato, Hiyori i Yukine starają się stworzyć rodzaj rodziny, której żadne z nich wcześniej nie miało. Ta trudność przezwyciężania przeszłości i budowania przyszłości jest tym, co nadaje „Noragami” swojej wyjątkowej głębi.

Poza głównymi wątkami anime, „Noragami” skłania również do refleksji na temat więzi społecznych, wartości rodziny, zasług i kosztów samotności oraz kruchości ludzkiego życia. Ponadto, daje nam unikalną interpretację znaczenia bycia bóstwem i jakie to ma konsekwencje dla tych, którzy są tym bóstwem i tych, którzy na niego wpływają

Dla tych, którzy są zainteresowani poznaniem tej niecodziennej opowieści o bogach, duchach i poszukiwaniu sensu, noragami jest bezkonkurencyjnym wyborem. Z wielowarstwowymi postaciami, silnymi emocjonalnymi wiązaniami, poruszającymi tematami i piękną animacją, „Noragami” stanowi fascynujące doświadczenie, które każdy fan anime powinien przynajmniej raz w życiu odbyć.